Menu

Pierwsza alotransplantacja komórek macierzystych szpiku od dawcy niespokrewnionego

02.08.2023

Pierwsza alotransplantacja komórek macierzystych szpiku od dawcy niespokrewnionego

21 lipca w Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą transplantację alogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego. Biorcą przeszczepienia była 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową. Przeprowadzony przeszczep od zgodnego dawcy daje obecnie jedyną możliwość na całkowite wyleczenie z choroby.
Przygotowania Oddziału Hematologii i Transplantologii do wprowadzenia transplantacji alogenicznych od dawców niespokrewnionych trwały 1,5 roku. Pierwszym etapem było podpisanie umowy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie na poszukiwanie i prowadzenie doboru dawców dla naszych pacjentów. Kolejnym krokiem było uzyskanie od Poltransplantu zgody na finansowanie świadczeń zdrowotnych w zakresie poszukiwania i doboru niespokrewnionych i/lub haploidentycznych dawców komórek krwiotwórczych.

Ostatni etap obejmował podpisanie umów z wyspecjalizowanymi firmami transportowymi, których kurierzy będą odbierać materiał przeszczepowy z ośrodków pobierających szpik na całym świecie. Rozpoczęcie wykonywania alotransplantacji od dawców niespokrewnionych pozwoli na kompleksowe leczenie transplantacyjne w Szpitalu Kopernika w Łodzi, szczególnie dotyczy to pacjentów z ostrymi białaczkami. Sukcesywnie będzie zmniejszana liczba chorych kwalifikowanych obecnie na przeszczepienie do innych ośrodków hematologicznych w Polsce.

Czym jest alotransplantacja?
Transplantacje od dawcy niespokrewnionego przeprowadza się w sytuacji, gdy pacjent z nowotworem krwi nie ma zgodnego w układzie zgodności tkankowej HLA dawcy rodzinnego. Wtedy następuje przeszukanie polskich i światowych rejestrów zawierających bazę potencjalnych dawców szpiku w celu wytypowania dla pacjenta optymalnego dawcy zgodnego genetycznie. Gdy dawca zostanie znaleziony, po wyrażeniu zgody, musi przejść ocenę lekarską wraz z niezbędną diagnostyką w celu ostatecznej kwalifikacji do oddania komórek krwiotwórczych. Co istotne dawca zawsze pozostaje anonimowy dla swojego biorcy.

Transplantacje szpiku w Szpitalu Kopernika
Pierwszą transplantację szpiku w Oddziale Hematologii i Transplantologii przeprowadzono w 2001 r. Było to przeszczepienie autologiczne, w którym pacjent otrzymuje swoje własne komórki krwiotwórcze – po wcześniejszym leczeniu chemioterapią, niszczącą komórki nowotworowe szpiku. Od czasu pierwszej transplantacji Oddział Hematologii i Transplantologii wykonał w sumie prawie 900 przeszczepień auto- i alogenicznych.

Pierwsza transplantacja szpiku od dawcy niespokrewnionego jest drugim sukcesem łódzkiego Szpitala w tym roku. W maju po raz pierwszy przeprowadzono terapię komórkową u pacjentki z chłoniakiem DLBCL, u której dokonano infuzji autologicznych, zrekombinowanych limfocytów CAR-T.


Źródło:

  1. Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA